Mój Elektryk – auta elektryczne z dofinansowaniem

Samochody elektryczne mają wiele zalet: zeroemisyjność, wspaniałe osiągi, bezgłośna praca… W przypadku Tesli dochodzą jeszcze ultranowoczesne technologie, niebagatelny styl czy lusus. Jednakże auta na prąd nie są tanie. Toteż przy ich zakupie warto skorzystać z publicznego wsparcia finansowego, czyli programu „Mój Elektryk”.

„Mój Elektryk” to program dofinansowania zakupu – przez osoby fizyczne lub przedsiębiorców – a także leasingu oraz wynajmu długoterminowego samochodów zeroemisyjnych, czyli elektrycznych bądź z napędem wodorowym. W tym roku wprowadzane są znaczące zmiany, dotyczące między innymi tego, iż będzie się można starać o dopłatę również do zakupu pojazdu używanego.

„Mój Elektryk” – co trzeba wiedzieć?

Dofinansowanie Mój Elektryk ma na celu spopularyzowanie pojazdów o napędzie elektrycznym i wodorowym, zarówno w transporcie indywidualnym, jak też zbiorowym. Ma to prowadzić oczywiście do redukcji skali zanieczyszczenia powietrza i walki z katastrofą klimatyczną. Program przewiduje możliwość dopłaty do zakupu pojazdów zeroemisyjnych. Początkowo jego adresatami były osoby fizyczne, lecz od 22 listopada 2021 roku z „Mojego Elektryka” korzystać mogą też przedsiębiorcy.

Dotychczas program obejmował dopłatę jedynie do fabrycznie nowego samochodu, jednakże w 2024 roku i to ma się zmienić. Wsparcie finansowe będzie można uzyskać także przy zakupie auta używanego. Łączna kwota przeznaczonych na system dopłat wyniesie ok. 1,6 mld zł, co ma pozwolić na dofinansowanie zakupu około 50 tys. pojazdów elektrycznych. Bazowa kwota dopłaty też uległa zwiększeniu i określona została na 30 tys. zł. Dotychczasowy system przewiduje w wysokości 18 750 zł, aczkolwiek na kwotę 27 tys. zł mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny.

Aby otrzymać wsparcie z programu „Mój Elektryk”, spełnić trzeba następujące warunki:

1) W przypadku dotacji do używanego samochodu elektrycznego, dany egzemplarz nie może być starszy niż cztery lata.

2) W przypadku leasingu lub wynajmu długoterminowego wysokość dopłaty nie będzie mogła przekroczyć wysokości opłaty wstępnej.

3) Limit cenowy, który dla nowego samochodu zeroemisyjnego wynosi 225 tys. zł, natomiast dla używanego – 150 tys. zł.

4) Przy składaniu wniosków premiowane będzie złożenie zaświadczenia o zezłomowaniu samochodu spalinowego, którego posiadaczem było się przez co najmniej 3 lata.

Tesla – dlaczego warto?

A jaką marką samochodów elektrycznych warto się zainteresować, planując zakup, leasing bądź wynajem długoterminowy takiego pojazdu i skorzystanie z programu „Mój Elektryk”? Zdecydowanie jest to Tesla, czyli amerykański producent zaliczany do pionierów elektromobilności, jako pierwszy ukierunkowany na produkcję wyłącznie pojazdów z napędem na prąd.

Wszystkie modele Tesli: Tesla Model 3, Tesla Model 5, Tesla Model X oraz Tesla Model Y cechują się wspaniałymi osiągami, bardzo dużym zasięgiem, idealną precyzją prowadzenia, a także nadzwyczaj bogatym wyposażeniem. Jedną z najważniejszych cech aut tej marki są liczne systemy bezpieczeństwa, autonomicznej jazdy i info-rozrywki – Tesla jest pionierem w ich zakresie. Do tego dochodzi niebanalna, przyciągająca spojrzenia stylistyka, jak również przestronne, nader praktyczne wnętrza oraz wszechobecny luksus. Mówiąc krótko, Tesle to samochody dla wymagających klientów, którzy chcą poruszać się ekologicznymi pojazdami przyszłości.

A gdzie można stać się szczęśliwym posiadaczem Tesli, korzystając z programu „Mój Elektryk”? Miejscem takim z pewnością jest salon Tesla Warszawa. Zapraszamy!