Jaki kolor wybrać dla swojego samochodu?

Po podjęciu trudnej decyzji, jaką jest wybór modelu samochodu, pozostaje jeszcze jeden dylemat, który często przyprawia nas o ból głowy: jaki kolor wybrać? Dziś na naszym blogu motoryzacyjnym postaramy się pomóc w rozwiązaniu tego problemu, wyjaśniając niektóre czynniki, które należy wziąć pod uwagę, takie jak cechy charakterystyczne każdego koloru czy wpływ, jaki mogą mieć na nasze bezpieczeństwo.

Cechy charakterystyczne związane z każdym kolorem samochodu.

Zacznijmy od tego, jak widzimy poszczególne kolory. Choć jest to bardzo subiektywne wrażenie, istnieją pewne cechy lub wartości, które nieświadomie kojarzą się z każdym odcieniem. Na przykład kolor biały utożsamiany jest z radością, natomiast czarny i inne ciemne kolory są często postrzegane jako symbol statusu lub władzy. Z tego powodu odcienie te są powszechnie stosowane w najwyższej klasy sedanach i dużych samochodach.
Z kolei niebieski i czerwony wyrażają wysoki poziom energii i dynamizmu, a także są dwoma kolorami najczęściej wybieranymi przez młodych ludzi. Wreszcie, kolor szary jest często kojarzony z elegancją i dystynkcją, a także z nowoczesnością. We wszystkich przypadkach zastosowanie farby metalicznej zamiast matowej napawa optymizmem.

Kolor samochodu i bezpieczeństwo pojazdu.

Jednak być może najważniejszą konsekwencją tego wyboru jest jego wpływ na bezpieczeństwo pojazdów. Według badań samochody brązowe, czarne i zielone są, w tej kolejności, najbardziej narażone na wypadki. Z kolei samochody w kolorze jasnoszarym są najmniej narażone na wypadki drogowe.
Znaczenie tego koloru jest tak duże, że szacuje się, iż użycie srebrnego koloru może oznaczać zmniejszenie o 50% prawdopodobieństwa uczestnictwa w wypadku w porównaniu z białymi, niebieskimi lub czerwonymi pojazdami.
Choć może się to wydawać przypadkowe lub zbiegiem okoliczności, fakt ten ma bardzo proste wytłumaczenie: generalnie im bardziej widoczny pojazd, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że „weźmie udział” w wypadku. Bardziej widoczne samochody są na ogół bezpieczniejsze niż ciemniejsze.

Wpływ koloru na cenę samochodu.

Nie należy również zapominać, że cena samochodu może się różnić w zależności od wybranego koloru. Chociaż czasami jest on wliczony w wybrany rodzaj wykończenia, w wielu przypadkach wybór lakieru metalicznego może oznaczać wzrost ceny końcowej samochodu.
Należy również zauważyć, że wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest powszechne naliczanie przez firmy ubezpieczeniowe różnych polis w zależności od koloru wybranego dla pojazdu. W każdym razie przed podjęciem decyzji o wyborze jednego koloru warto zasięgnąć informacji o polityce firmy ubezpieczeniowej w tym zakresie.

Oryginalność koloru.

Innym czynnikiem, który może mieć wpływ na wybór koloru, jest oryginalność: wiele osób nie lubi kupować samochodu i dowiadywać się, że co jakiś czas znajdzie taki sam jak ich. Aby uniknąć takiej sytuacji, najlepiej jest dobrze przyjrzeć się samochodom naszego modelu, które widzimy na ulicy, i zaobserwować, jakie kolory są najczęściej spotykane. Innym dobrym pomysłem jest zapytanie w samym salonie, gdzie będą mogli poinformować Cię o przybliżonej częstotliwości zamawiania poszczególnych kolorów.
Ogólnie rzecz biorąc, są to najczęściej spotykane kolory, w zależności od typu pojazdu.
1. W przypadku samochodów małych i kompaktowych stosuje się zwykle jasne kolory.
2. Z kolei w przypadku większych pojazdów preferowane są ciemne kolory, zwykle z lakierem metalicznym.
3. Samochody wysokiej klasy i sportowe są zazwyczaj wybierane w bardzo jaskrawych kolorach.

Myślenie pragmatyczne.

Ważne jest także, aby zastanowić się nad codziennym użytkowaniem samochodu. Na przykład samochody szare i ciemne mają tę zaletę, że lepiej ukrywają ewentualne plamy, podczas gdy na samochodach białych będą one znacznie bardziej widoczne. Z drugiej jednak strony, samochody w jasnych kolorach lepiej odbijają promienie słoneczne, więc latem będą chłodniejsze i będą nagrzewać się wolniej niż ciemne.

Jak widać, istnieje wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę, dlatego warto rozważyć je wszystkie, zanim ostatecznie zdecydujemy się na konkretny kolor dla swojego samochodu. Teraz już wiesz: decyzja należy do Ciebie.