Zimowanie motocykla – 5 ważnych zasad

Zakończyłeś już sezon motocyklowy? Pogoda na zewnątrz nie rozpieszcza? W takim razie to czas, aby zaprowadzić swój sprzęt do garażu i przygotować go do okresu zimowania. Jak to powinno wyglądać w praktyce? Czy potrzebny będzie pokrowiec na motocykl? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego, jak poprawnie przezimować motocykl poza sezonem.

Przygotowanie motocykla na zimę – jakie są najważniejsze zasady? 5 prostych porad!

Nie ulega wątpliwości, że dobrej klasy pokrowiec na motocykl to niezbędny asortyment każdego szanującego się motocyklisty. Ten przydaje się nie tylko podczas zimowania sprzętu w garażu, ale także w czasie trwania sezonu. Jeśli wiosną, latem i jesienią często trzymasz swój motocykl na zewnątrz, dobry pokrowiec motocyklowy okaże się świetną opcją. W ten sposób ochronisz swój pojazd przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak np. wiatr, deszcz czy nawet grad. Oto 5 zasad poprawnego zimowania motocykla.

  1. Dokładnie umyj motocykl, zanim całkowicie odstawisz go do garażu na sezon zimowy. To nie tylko gwarancja czystość sprzętu na nowy sezon, ale także mniejsze ryzyko występowania korozji i usterek np. przewodów elektrycznych czy zaśniedziałych tarcz hamulcowych.
  2. Trzymaj motocykl na specjalnych stopkach podczas zimowania. Zainwestuj w stojaki, dzięki którym opony nie będą przylegać bezpośrednio do podłoża. W przeciwnym razie może okazać się, że opony ulegną odkształceniu, a Ty zyskasz dodatkowy wydatek przed sezonem letnim.
  3. Odłącz akumulator na zimę. Pamiętaj, by odłączyć i cyklicznie ładować akumulator zimą. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdzie ten całkowicie się rozładuje i straci swoje właściwości. Pamiętaj, że cykliczne odpalanie motocykla zimą nie ma żadnego sensu.
  4. Wypuść paliwo z gaźników i baku. Pamiętaj, że paliwo traci z czasem swoje właściwości w nieodpowiednich warunkach. Jeśli masz motocykl z gaźnikami, koniecznie wypuść przez zawory wszelkie pozostałości benzyny. Unikniesz dzięki temu odkładania się wody w ich wnętrzu, co na wiosnę doprowadziłoby do problemów z odpalaniem silnika.
  5. Zainwestuj w dobry pokrowiec na motocykl. To świetna ochrona przed kurzem, brudem i innymi zanieczyszczeniami w garażach. Pokrowce na motor dostępne są w większości sklepów motocyklowych praktycznie od ręki. Pamiętaj jednak, aby dobrać jego odpowiedni rozmiar do wielkości Twojego motocykla. Dzięki temu idealnie ochronisz swój pojazd przed kurzem podczas zimowania.

Czy przygotowanie motocykla do zimowania jest trudne?

Wbrew pozorom przygotowywanie swojego motocykla do sezonu zimowego nie jest trudne. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku powyższych wskazówek, kupisz dobry pokrowiec motocyklowy i umieścisz sprzęt w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów z wiosennym rozruchem motocykla nawet po srogiej zimie. Co ciekawe, zwykły pokrowiec na motor to wydatek maksymalnie kilkudziesięciu złotych, a może zdziałać cuda jeśli chodzi o zabezpieczenie motocykla w sezonie, jak i podczas jego zimowania.