Najczęstsze problemy z samochodami na gaz

Auto na gaz jest atrakcyjnym sposobem na obniżenie spalania paliwa.

Jednak dodatkowe koszty (też np. droższego przeglądu technicznego) sprawiają, że konieczna jest analiza potencjalnych problemów z samochodami na gaz.

Problemy z układem gazowym w samochodzie

Większość kłopotów z układem LPG w samochodach wynika z nieprawidłowego montażu. Duże znaczenie ma gazownik i jego odpowiednia konfiguracja. Błędy w profesji mogą grozić na przykład gaszeniem silnika przy przełączeniu na pobór benzyny. Wśród popularnych usterek wymienia się również nieprawidłowe działanie reduktora. Odpowiada on za dostarczanie gazu na podstawie odczytów ciśnienia. Jego uszkodzenie może sprawić, że cała instalacja nie działa, bo odczyt w sterowniku ciśnienia będzie wskazywał na brak gazu w zbiorniku.

Po zainstalowaniu LPG należy częściej kontrolować stan pojazdu. Każda nieszczelność instalacji może nie tylko grozić wybuchem, ale też w skrajnych przypadkach może dostawać się do kabiny i zatruć kierowcę. Analizując opłacalność instalacji gazowej w pojeździe warto oprócz kosztu instalacji i korzyści z niższego spalania uwzględnić również szybsze zużycie niektórych elementów pojazdu.

Jeśli poszukujesz miejsca do instalacji butli LPG lub zreperowania jakiejś usterki w swoim aucie, to sprawdź 5 aspektów, o których musisz wiedzieć wybierając warsztat samochodowy.

Instalacja LPG może wpływać na cały samochód

Wśród problemów samochodów na gaz można wymienić również awaryjność sondy lambda (odpowiada za ocenę czystości spalin) czy zużycie katalizatora. Dlatego tak ważne jest ustalenie wartości mieszanki po instalacji LPG. Poza tym w komorze spalania będzie panowała wyższa temperatura.

W konsekwencji możliwe jest szkodzenie zaworów czy gniazd zaworowych. W skrajnym przypadku możliwe jest pęknięcie głowicy. Dotrysk benzyny może ograniczyć ryzyko ich uszkodzenia. Poza tym instalacja chłodnicza ze względu na dodatkowy element wymagający ochładzania, może szybciej ulegać awarii. Przegrzanie silnika może prowadzić do kolejnych kosztów napraw, dlatego ważna jest ciągła samodzielna kontrola stanu pojazdu oraz uważna jazda (uwzględniająca możliwość odkrycia błędów).