Chłodnice samochodowe do samochodów

Większość kierowców wsiada do swoich samochodów, nie zastanawiają się, jak dochodzi to tego, że samochód zmienia tankowane na stacjach benzynowych paliwo na siłę, która popycha samochód do przodu. Oczywiście żaden kierowca nie ma w obowiązku skończenia technikum samochodowego i zostania mechanikiem, ale podstawowa wiedza na temat tego jak działa samochód, może być przydatna podczas jego codziennej eksploatacji.

Dobrym przykładem jest chłodnica samochodowa, taka jak te pod poniższym linkiem:

https://www.signeda.pl/chlodnice-samochodowe-c1332. Jak sama jej nazwa wskazuje, chłodnica samochodowa służy do chłodzenia… ale pojawiają się pytania: do chłodzenia czego i dlaczego w ogóle cokolwiek trzeba w samochodzie chłodzić. To postaramy się wyjaśnić w tym wpisie.

Silnik spalinowy, czyli taki w jaki wyposażonych jest obecnie większość samochodów osobowych (większość w tej sytuacji oznacza wszystkie, za wyjątkiem samochodów elektrycznych). Silnik spalinowy to pewnego rodzaju urządzenie do zmieniania jednego rodzaju energii na drugi, a dokładniej zmianie energii chemicznej zamkniętej w cząsteczkach paliwa na energię mechaniczną napędzającą samochód.

Zmiana energii z chemicznej na mechaniczną zachodzi w procesie spalania, w wyniku którego oprócz pożądanej energii mechanicznej uwalniana jest również energia w postaci ciepła. Jest to efekt niepożądany. Energia zmieniana w ciepło to energia stracona, która dodatkowo trzeba usunąć z systemu, aby nie doprowadzić do uszkodzeń w silniku.

W tym momencie na scenę wchodzi układ chłodzenia, którego najważniejszym elementem jest właśnie chłodnica. Zadaniem chłodnicy jest odbieranie ciepła z silnika i usuwanie go poza samochód. Proces ten realizowany jest poprzez płyn chłodzący obiegający silnik i odbierający ciepło z rozgrzanego oleju silnikowego i części mechanicznych silnika. Sama chłodnica emituje ciepło poza samochód dzięki temu jak została zbudowana. Jej budowa opiera się o wiele cienkich przewodów połączonych dobrze odprowadzającymi ciepło blaszkami. Chłodnica działa więc podobnie jak grzejnik w mieszkaniu.

Awaria tej części może doprowadzić do przegrzania się silnika, co z kolei może skutkować kosztowną i trudną w naprawie usterką. Obserwuj więc temperaturę silnika swojego samochodu i reaguj od razu, kiedy przekroczy ona optymalną wartość.