Planujesz wycieczkę na Górny Śląsk? Oto recepta na udane zwiedzanie!

Góry Śląsk to jeden z najciekawszych regionów Polski pod względem historycznym i przyrodniczym. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy zamków z pewnością chętnie wybiorą się na Szlak Orlich Gniazd, ale znajduje się tu również szereg parków rozrywki czy muzeów. Również dawne tereny kopalniane zyskują zupełnie nowe znaczenie. Sprawdź, co warto zobaczyć w tej części Polski i jak zaplanować zwiedzanie.

Zielony Górny Śląsk

Pod tym względem jedną z najważniejszych części Górnego Śląska są Beskidy. Malownicze szczyty (np. Barania Góra, Hala Rysianka), liczne jeziora czy rezerwaty przyrody przyciągają miłośników górskich wędrówek, ale także zwolenników spędzania czasu na łonie natury. Również Jura Krakowsko-Częstochowska ma wiele do zaoferowania. O wyjątkowości tego rejonu świadczą rezerwaty przyrody, wzniesienia skalne czy jaskinie.

Miejskie atrakcje na Górnym Śląsku

W województwie śląskim znajduje się także kilka znanych miast czy mniejszych miasteczek, w których żaden odwiedzający nie będzie się nudzić. Poindustrialne zabytki, imponująca dawna i nowoczesna architektura, zrewitalizowane osiedla górnicze to niemal wizytówka Katowic – stolicy Górnego Śląska. Szczególnie warto odwiedzić dawną kopalnię „Katowice”, w której obecnie mieści się Muzeum Historii Śląska. Katowicki „Spodek” to gmach, który rozpoznaje każdy, niezależnie od tego, z którego zakątka Polski pochodzi.

Pamiętaj, że zwiedzając Górny Śląsk warto zajrzeć także do innych miejscowości w aglomeracji śląskiej, a więc Zabrza, Sosnowca czy Gliwic. Te miasta położone są stosunkowo blisko siebie, jednak warto być niezależnym, jeśli chodzi o transport. Jeżeli nie dysponujesz własnym samochodem, skorzystaj z tzw. car sharingu, który oferują Katowice. Wynajem aut na godziny czy nawet doby pozwoli ci cieszyć się swobodą i bezpieczeństwem zwiedzania.

Na Górnym Śląsku odnajdą się też miłośnicy wypoczynku na dwóch kółkach. Liczne trasy rowerowe z urokliwymi widokami i zróżnicowaną rzeźbą terenu to tylko jedna z propozycji.