Co należy sprawdzić przed jazdą na motocyklu? 7 kwestii technicznych i nie tylko.

Czy wiesz, o jakie aspekty musimy zadbać, zanim wsiądziemy na motocykl i rozpoczniemy naszą prywatną podróż? Przedstawimy Ci podstawowe punkty, które musimy sprawdzić przed jazdą na motocyklu.

Kwestie ogólne.

Szybkość, komfort i dbałość o estetykę to niektóre z detali, na które zwracamy szczególną uwagę przy zakupie nowego pojazdu lub motocykla. Nie powinniśmy jednak zaniedbywać innego podstawowego czynnika wpływającego na dobre samopoczucie nasze i osób nam towarzyszących: bezpieczeństwa.
To, że poruszamy się po drogach luksusowym samochodem sportowym lub motocyklem o eleganckich liniach, nie oznacza, że przeoczymy pewne szczegóły, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Często przeoczamy takie sprawy, ale nie wolno nam zapominać, że każde nieprzewidziane zdarzenie lub wypadek może spowodować znaczne szkody dla naszego samopoczucia.
Dodatkowo, aby mieć zabezpieczenie finansowe w razie wypadku, który może spowodować również uszkodzenie naszego środka transportu, powinniśmy rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Kwestie techniczne.

1. Powinniśmy sprawdzić opony i ich stan. Każdy drobiazg może nam spłatać figla, dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy nie mają żadnych uszkodzeń i czy mają odpowiedni poziom ciśnienia.
2. Musimy upewnić się, że łańcuch jest nasmarowany i napięty. Pamiętaj, że łańcuchy są narażone na działanie pyłu, który może przyczynić się do ich zużycia, oraz wody, która może prowadzić do korozji łańcucha. Zaleca się pielęgnację łańcuchów raz na dwa do trzech miesięcy.
3. Kolejną istotną czynnością jest wymiana oleju co około tysiąc kilometrów. Odpowiedni poziom tego płynu znajduje się pomiędzy minimalną a maksymalną kategorią wskazaną na motocyklu, bez przekraczania żadnej z tych ograniczeń.
4. Konieczne jest również sprawdzenie, czy światła, klakson i kierunkowskazy działają prawidłowo, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w środku naszej podróży.
5. Należy również sprawdzić poziom płynu hamulcowego oraz czy hamulce działają prawidłowo.
6. Sprawdzić zawieszenie, aby zapewnić, między innymi, większy komfort na trasie.
7. Na koniec warto sprawdzić płyn chłodzący, aby zapewnić większą stabilność temperatury silnika, a także poziom zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.