Problemy z bezpieczeństwem w przypadku niewłaściwej konserwacji opon.

Opony są jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa biernego pojazdów. Dobre opony nie tylko sprawiają, że podróż jest przyjemniejsza, ale także bezpieczniejsza. Przyjrzyjmy się głównym problemom, które mogą wystąpić w oponach i wpłynąć na bezpieczeństwo, abyśmy mogli im zapobiec.

Główne problemy związane z bezpieczeństwem opon.

1. Stan opon.


Stan opon jest oczywiście jednym z najważniejszych czynników, które mogą decydować o problemie bezpieczeństwa opon. W takim przypadku należy uważać, aby nie uderzyć w krawężniki lub gzymsy, a jeśli już do tego dojdzie, zawsze należy sprawdzić stan opon, zwłaszcza niskoprofilowych.

2. Sprawdź obciążenie.


Opony są zaprojektowane do przenoszenia określonego rodzaju obciążeń. W takim przypadku, jeżeli załadunek samochodu jest łatwy, należy zapoznać się ze specyfikacją opon, aby dowiedzieć się, ile można przewieźć lub jak szybko można jechać z takim obciążeniem. Przekroczenie tych wartości jest dość niebezpieczne.

3. Sprawdź zbieżność.


Przynajmniej raz w miesiącu warto sprawdzić zbieżność opon, a także ich nieregularne zużycie lub inne aspekty, które mogą wynikać ze złego wyważenia zawieszenia lub opon. Jeśli nie rozwiążemy tego problemu, jest całkiem prawdopodobne, że opona ulegnie zniszczeniu, a w konsekwencji spowoduje utratę panowania nad pojazdem, której konsekwencje możemy sobie już wyobrazić.

Właściwa konserwacja.

Z tych wszystkich powodów bardzo ważne jest przeprowadzanie właściwej konserwacji opon, której główne punkty to.

1. Zwracaj uwagę na ciśnienie.


Każda z opon ma określone ciśnienie, zalecane przez producenta, dzięki któremu wiemy, jakie jest prawidłowe ciśnienie w oponach, aby zagwarantować zarówno bezpieczeństwo, jak i okres użytkowania opony. W przepompowanej oponie panuje wyższe ciśnienie i oprócz utraty przyczepności następuje nadmierne zużycie bieżnika. Opony te są bardziej podatne na przebicia i zniszczenie ścian bocznych.
Z drugiej strony, przy zbyt niskim ciśnieniu powietrza opona przegrzewa się, co może doprowadzić do jej uszkodzenia i zwiększenia zużycia paliwa. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie ciśnienia w oponach, w tym w oponie zapasowej.

2. Sprawdź bieżnik opony.


Sprawdzanie bieżnika opon i głębokości bieżnika jest szczególnie ważne, aby uniknąć problemów takich jak aquaplaning. Jeżeli opona ma zbyt mały bieżnik, jest podatna na aquaplaning, który jest jednym z najniebezpieczniejszych problemów, jakie można napotkać na drodze, a ponadto powoduje wydłużenie drogi hamowania niezależnie od tego, czy jest sucho, czy mokro. Sprawdzenie głębokości bieżnika jest dość proste i można je przeprowadzić za pomocą lampki kontrolnej w oponie lub monety euro. W ten sposób można sprawdzić, jak bardzo zużyta jest opona i czy konieczna jest jej wymiana.